Jesteś tutaj: DORADZTWO

Opis Techniczny Narzędzi

 

Eksploatacja narzędzi skrawających - Informacje, które zwiększą czas pracy narzędzia

    Żywotność najlepiej przedłużymy poprzez odpowiedni dobór narzędzi do materiału obrabianego, zgodny z technicznymi parametrami oraz właściwym serwisowaniem (ostrzenie).

    Zużycia ostrzy skrawających spowodowane są szeregiem czynników oraz zjawisk składających się na proces skrawania. Proces ten przebiega w warunkach wysokich temperatur jak również nacisków powierzchniowych. Zużycie ostrzy skrawających składa się z wielu elementarnych procesów eksploatacji przedstawionych w tabeli poniżej:

    Zużycie narzędzi jest spowodowane m.in. ciągłym kontaktem z materiałem obrabianym oraz działaniem procesu usuwania wiórów i może być zlokalizowane w m.in. dwóch strefach narzędzi:

  • zużycie na powierzchni natarcia, które zwykle powoduje powstawanie wzoru przypominającego krater,
  • zużycie powierzchni bocznej lub lejowej, z powodu dużego tarcia krawędzi narzędzia na świeżo obrobionej powierzchni.

    Na zużycie narzędzia wpływ również mają:

  • geometria narzędzia tnącego, stan maszyny,
  • zacisk narzędzia tnącego, prędkość cięcia,
  • posuw i głębokość skrawania.

 

Metody regeneracji w odniesieniu do kształtu oraz powierzchni:

Podczas procesu regeneracji narzędzia skrawającego konieczne jest wcześniejsze uwzględnienie ze zleceniodawcą dokładnych wytycznych. Podstawowe kryteria obejmują:

  • Ostrzenie czołowe - narzędzie zostaje regenerowane jedynie po powierzchni czołowej danego frezu, zachowując tym samym oryginalną średnicę narzędzia. W przypadku tej metody często końcówka narzędzia zostaje odcinana do miejsca wykruszenia przy powierzchni bocznej w celu zmniejszenia czasu operacji regeneracji, a następnie czoło
    zostaje odwzorowane do oryginału czoła. W przypadku, gdy klient zleci zmianę geometrii na inną zostaje ona wdrożona do programu.
  • Ostrzenie kompleksowe - w tym przypadku operacjami przeprowadzonymi na narzędziu będzie zarówno regeneracja czoła jak i szlifowanie rowków oraz powierzchni bocznych. Średnica narzędzia ulega zmianie jednak wszystkie powierzchnie są zregenerowane, co w przeciwieństwie ostrzenia czołowego pozwala na zastosowanie narzędziu do pracy zarówno czołowej jak i powierzchniami bocznymi.
  • Ostrzenie niestandardowe - współpracując z wieloma przedsiębiorstwami zajmującymi się obróbką materiałów pojawiają się zlecenia narzędzi niestandardowych. Takiego narzędzia klient nie może zakupić nawet u wyspecjalizowanych dostawców, gdyż ci posiadają w ofercie standardowe narzędzia wykonywane w ramach wieloseryjnych produkcji. Po otrzymaniu rysunku technicznego lub wystarczających informacji technicznych operator jest w stanie przerobić bądź wyprodukować z półfabrykatu niestandardową geometrię narzędzia, co daje wiele możliwości współpracy na rynku produkcyjnym.


Przykładowe kryteria stępienia narzędzi:

  • pogorszenie się gładkości obrabianej powierzchni,
  • wzrost temperatury skrawania czego objawem jest zmiana barwy nalotu na wiórach,
  • pogorszenie dokładności wymiaru obrabianego detalu,
  • zmiana odgłosu wydawanego przez narzędzie.

    Bocheńska Ostrzalnia Narzędzi dysponuje precyzyjnymi obrabiarkami takich marek jak  , służącą do ostrzenia wszelkiego rodzaju frezów trzpieniowych monolitycznych HSS, HM oraz wierteł HSS,HM. Poprawne i systematyczne serwisowanie narzędzi pozwoli na wydłużenie żywotności narzędzi.

    Nasza firma specjalizuje sie również w ostrzeniu narzędzi z płytkami diamentowymi. Realizujemy to za pomocą obrabiarki CNC .

_______

OFEROWANE NARZĘDZIA

DANE FIRMY

P.H.U. METAL-BUD S.C.

32-724 Lipnica Murowana

Lipnica Dolna 217

                           

                   

ul.  Partyzantów 2

32-700 Bochnia

NIP 868 18 16 527

MEDIA